اشکال کار الیود کیپچوگه در ماراتن بوستون 2023 کجا بود؟

/

الیود کیپچوگه
GOAT (بهترین تمام دوران) برای اولین بار از اکتبر 2020 در یک ماراتن شکست خورد

اشکال کار الیود کیپچوگه در ماراتن بوستون 2023 کجا بود؟ این سوالی بود که در ذهن همه‌ی طرفداران دویدن بعد از اولین شکست قهرمان دو دوره المپیک و رکورددار جهان در دو سال و نیم گذشته شکل گرفت؛
که چگونه او بعد از تقریبا اول بودن در تمام مدت بخش آغازین مسابقه، نهایتا با زمان 2:09:23 در جایگاه ششم محو شد.

کیپچوگه تا 29 کیلومتر در کنار نفرات اول باقی ماند اما هیچ پاسخی برای پیشی گرفتن گابریل گی تانزانیایی در میانه راه نیوتن هیلز نداشت، و نهایتا بیش از سه دقیقه از برنده ایوانز چبت (2:05:54) عقب افتاد.

کیپچوگه بعد از مسابقه در روز دوشنبه با رسانه‌ها صحبت نکرد، در عوض بیانیه زیر را منتشر کرد:
“من برای لحظاتی زندگی می‌کنم که می‌توانم محدودیت ها را به چالش بکشم. هیچ تضمینی نیست، هیچ وقت هم آسان نیست.
امروز روز سختی برای من بود. تا جایی که می‌توانستم به خودم فشار آوردم، اما گاهی اوقات باید بپذیریم که امروز روزی نیست که بتوانیم حد سد موانع را بالاتر ببریم.
من می‌خواهم به رقبای خود تبریک بگویم و متواضعانه از همه در بوستون و خانه (زادگاهم) به خاطر حمایت باورنکردنیی که از آنها دریافت کردم، تشکر کنم. در ورزش، برد و باخت وجود دارد و همیشه فردایی وجود دارد برای آغاز چالشی جدید. هیجان زده هستم برای آنچه پیش روست.”

اشکال کار الیود کیپچوگه در ماراتن بوستوناز این بیانیه، غیر ممکن است بتوان گفت که آیا کیپچوگه در طول مسابقه با مشکل خاصی دست و پنجه نرم کرده است یا خیر.
اما کیپچوگه و مربی او پاتریک سانگ گفتند که بیلدآپ (buildup) او قوی بوده است و قبل از مسابقه یا در بیانیه بالا به هیچ مشکلی اشاره نکرده‌اند. به نظر می‌رسد که امروز گوی سبقت را از کیپچوگه دزدیده‌اند، به همین سادگی.

آیا او مسیر را دست کم گرفت؟

در طول هفته مسابقه و در کیلومترهای اولیه مسابقه امروز، الیود کیپچوگه به وضوح نشان داد که برخوردش با بوستون متفاوت از دیگر حضورهایش در ماراتن مِیجرهای جهانی نبود.
او تمرینات خود را با توجه به شیب‌های مثبت و منفی بوستون تغییر نداد، با این اطمینان که تمرینات معمول او در تپه‌های اطراف کاپتاگات کافی خواهند بود.

او قبل از روز مسابقه در مسیر مسابقه ندوید (اگرچه این برای ورزشکاران در سطح او غیر معمول نیست) و گفت که از کسی در مورد نحوه مواجهه با مسیر راهنمایی نخواسته است.
سپس وقتی که تیر شروع مسابقه شلیک شد او با قدرت شروع کرد (14:17 برای 5 کیلومتر اول) و مطمئن شد که او کسی است که تقریباً در هر مرحله از نیمه اول مسابقه پیشتاز است.

اینستاگرام تهران کلاب

تهران‌کلاب را در اینستاگرام دنبال کنید.

اینستاگرام تهران کلاب

رویکرد کلی کیپچوگه را می‌توان اینگونه خلاصه کرد:

من بهترین دونده ماراتن تاریخ هستم و دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهم که همیشه انجام می‌دهم و این برای برنده شدن کافی است. که این لزوماً رویکرد بدی نبود. او بیشتر از هر دونده ماراتن دیگری در تاریخ برنده مسابقات بزرگ شده است.
اما از بسیاری جهات، کیپچوگه مانند تازه‌کارهای بوستونی، دوید.

اشکال کار الیود کیپچوگه

او بخش‌های شیب منفی مسیر را فشرده کرد (او همچنین 25 کیلومتر را در 4:23 دوید) و بدون هیچ توانی در پاهایش برای کیلومترهای پایانی، مجبور به دویدن یک اسپلیت مثبت بزرگ شد (62:19/67:04).
او همچنین زمان زیادی را جلوتر از همه دوید، با وجود اینکه که این موضوع غریبی برای کیپچوگه نیست و این موضوع از او انرژی زیادی گرفت، هم فیزیکی (او مجبور بود ضربه‌ی (فشار) بادی ملایم اما نه کم اهمیت را تحمل کند) و هم ذهنی (بدون پِیس‌مِیکِر، شما نمی‌توانید مغز خود را در کیلومترهای اولیه خاموش کنید).

اشکال کار الیود کیپچوگهدر نهایت، این نکته قابل توجه است که آب و هوا در آخرین باخت کیپچوگه در ماراتن، مشابه همین آب و هوا بود.
(دما تقریباً یکسان بود، اگرچه باران در لندن بسیار شدیدتر بود).
کیپچوگه قبلاً در شرایط مرطوب قهرمان شده بود – در المپیک 2016 و 2017 برلین – اما آن موقع به اندازه امروز سرد نبود
(در ریو از 21 درجه شروع شد و در برلین از 13 درجه).

المپیک 2016آیا رویکرد محافظه کارانه‌تر کمک می‌کرد؟

آیا این موارد دلیل امروز پیروز نشدن کیپچوگه بودند؟

با اطمینان نمی‌توان گفت، اما احتمالاً بهتر این بود که او با این مسابقه مانند ماراتن المپیک رفتار می‌کرد، جایی که تقسیمات ابتدایی متعادل‌تر بودند؛

65:55 (ریو) و 65:13 (ساپورو) (البته آن دو ماراتن هر دو در هوای گرمتر بودند). کیپچوگه بخش‌های زیادی از آن مسابقات را در نزدیکی نفرات اول بود، اما آنقدر نگران نبود که در تمام مدت کاملاً جلو و در مرکز باشد و سرعت را به سمت باد مخالف سوق نمی‌داد.

حداقل‌ترین چیز این بود که کیپچوگه مجبور نبود تمام این مدت جلوی باد را بگیرد. طول گروه دوندگان پیشتاز زیاد بود.

اشکال کار الیود کیپچوگهبه این معنی که کیپچوگه با وجود اینکه بیش از هر کس دیگری در معرض فشار باد بود تنها کسی نبود که با باد روبرو می‌شد – قطعاً بیشتر از چبت که در مراحل اولیه، کار فوق‌العاده‌ای در جانمایی خودش و حفظ انرژیش انجام داد.

نایک و INEOS در طول دو تلاش زیر 2:00 کیپچوگ، مزایای بسیار واضح طراحی را نشان دادند، اما ظاهراً کیپچوگ امروز در بوستون آن درس‌ها را فراموش کرده بود.

اما شاید هیچ سناریویی وجود نداشته باشد که کیپچوگه در این مسابقه پیروز می‌شد. شاید او فقط کمی پا به سن گذاشته و بالاخره شروع کرده به افول (اگرچه در آخرین مسابقه خود رکورد جهانی را به ثبت رساند).

شاید او برای چنین مسیری ساخته نشده باشد. با فراز و نشیب‌ها و متغیرهای زیاد که آن را بسیار متفاوت از لندن، برلین و توکیو می‌کند.

یا شاید او فقط یک روز بد داشته است. همیشه برای ماراتنرها این اتفاق می‌افتد – فقط برای کیپچوگه معمولاً این اتفاق نمی‌افتاد.

کیپچوگه از اینجا به کجا می‌رود؟

کیپچوگه قبلاً هم در ماراتن‌ها شکست خورده است و به خوبی به میدان برگشته است. پس از شکست در اولین مسابقه خود در برلین در سال 2013، در 10 ماراتن بعدی خود پیروز شد.
او پس از دومین شکست خود در لندن در سال 2020، چهار مسابقه بعدی خود را برد. ممکن است در 38 سالگی و پس از 10 سال تسلط، کیپچوگه بالاخره شروع کرده به افول.
یا می‌تواند پس از این سه برد دیگر و یک قهرمانی المپیک دیگر در پاریس را ببرد. زمان مشخص خواهد کرد.

با این حال، دیدن اینکه کیپچوگه از اینجا به کجا می‌رود، بسیار جالب است.

او از مدت‌ها پیش گفته است که آرزوی او برنده شدن در هر شش مسابقه ماراتن میجر جهانی است که نیویورک را – تنها میجر پاییزی که برنده نشده است – به یک انتخاب طبیعی برای مسابقه بعدی‌اش تبدیل می‌کند.
اما این هفته در بوستون شایعاتی شنیده شد (تایید نشده) مبنی بر اینکه ماراتن سیدنی – که برای عضویت در ماراتن جهانی تلاش می‌کند –  به شدت در حال تلاش برای امضای قرارداد با کیپچوگه برای مسابقه ماه سپتامبر خود است.

خب حالا، آیا کیپچوگه با وجود دشواری‌های امروزش در بوستون (مسیری که بسیار شبیه به تپه‌ها و پل‌های نیویورک است) به نیویورک می‌رود؟
آیا او به سیدنی می رود؟ یا جای دیگری؟
فراتر از آن، او تا چه اندازه در مورد این گرند اسلم تلاش برای برنده شدن در همه میجرها جدی است؟
آیا او در سال 2024 به بوستون بازخواهد گشت تا دوباره برای پیروزی تلاش کند، یا بهار آینده به لندن بازخواهد گشت – مسیری آشناتر و موفق‌تر برای کیپچوگه؟

الیود کیپچوگهاین تصمیمات می‌تواند پیامدهای مهمی بر تلاش کیپچوگه برای کسب سومین مدال طلای المپیک در سال 2024 داشته باشد. کیپچوگه آنقدری اعتبار دارد که احتمالاً با پیروزی در هر ماراتنی در بهار 2024 در تیم المپیک حضور خواهد داشت.
اما اگر سال آینده به بوستون بازگردد و شکست بخورد، هیچ تضمینی وجود ندارد که دو و میدانی کنیا او را به پاریس بفرستد – به یاد داشته باشید که آنها مری کیتانی را پس از اینکه بهار آن سال در لندن نهم شد، از تیم المپیک 2016 کنار گذاشتند.

کیپچوگه مدت‌هاست که گفته هر بار فقط یک خرگوش را تعقیب می‌کند (یک هدف را دنبال می‌کند) – او به چیزی فراتر از ماراتنی که برای آن تمرین می‌کند فکر نمی‌کند.
او خرگوش بوستون را تعقیب کرد و نتوانست آن را بگیرد (به هدفش نرسید). خرگوش بعدی کدام است؟ (هدف بعدی او چیست؟)

کیپچوگه باید بعد از مسابقه با رسانه ها صحبت می‌کرد؟

نکته آخر: این یک حرکت فوق‌العاده ضعیف از سوی کیپچوگه بود که بعد از مسابقه با رسانه‌ها صحبت نکرد. چیزی که به سادگی در یک ورزش حرفه‌ای بزرگ مانند NFL یا NBA از آن نمی‌توان فرار کرد.
او برای شرکت در این مسابقه پول کمی دریافت کرد و حضورش بی‌وقفه تبلیغ شد. مگر اینکه نوعی اورژانس پزشکی وجود می‌داشت – و هیچ نشانه‌ای مبنی بر این نیست – این میان‌مایگی‌ست که کیپچوگه روز دوشنبه در دسترس نبود.

هوشمندانه بدو

هوشمندانه بدو

کلاس‌های گروهی و آنـلاین تهران‌کلاب

اطلاعات بیشتر

 

با وجود اینکه B.A.A. (Boston Athletic Association) اعلام کرد که او در روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی قهرمانان برای پاسخگویی به سوالات حضور خواهد داشت.
ماراتن میجر جهانی باید این الزام را ایجاد کنند که به استثنای یک مشکل پزشکی شدید، ستاره‌های آنها باید بلافاصله پس از مسابقه با رسانه‌ها صحبت کنند وگرنه بخشی از دستمزد مربوط به حضور خود را از دست خواهد داد.
طرفداران وقتی که ستاره‌های بزرگی مانند کیپچوگه در ماراتن می‌دوند هیجان زده می‌شوند و شایسته شنیدن نظرات آنها هستند، برنده یا بازنده!

منبع: letsrun.com

عضویت در خبرنامه

با عضویت در مجله دو تهران، در دنیای دویدن به روز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *